Żywienie

Psy mają inne wymagania żywieniowe niż ludzie. Błyskawiczny wzrost szczeniaka, wydajny metabolizm i gospodarka energetyczno-produktowa psów dorosłych, spadek strawności i przyswajania u psów starszych wiąże się różnym zapotrzebowaniem na rózne składniki diety. Aby zapewnić prawidłowy rozwój, pokryć różne zapotrzebowania, ale także zapewnić komfort życia naszych pupili najlepiej jest stosować gotowe karmy dostosowane do wieku, wielkości i rasy. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy oraz odpowiednią ilość, jakość i strawność innych elementów żywieniowych (białka,węglowodany,tłuszcze).

Jeżeli decydują się Państwo na żywienie domowe, to w zależności od wieku, wielkości i stanu fizjologicznego psa należy inaczej komponować posiłek. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, ale dodatki składników zbożowych, warzyw i owoców są konieczne.

Jedzenie dla szczeniąt

Musi zawierać co najmniej 1/2 mięsa (gotowaną lub parzoną wołowinę, jagnięcinę, cielęcinę, drób, koninę, dziczyznę; podroby tzn.płuca, nerki, wątroba nie są w dietetyce traktowane jako mięso), pozostałe składniki to tzw. wypełniacze, które zapewniają potrzebną ilość węglowodanów i włókna (ugotowany ryż, makaron, płatki, kasze, śruty zbożowe i jarzyny;psy nie powinny dostawać jęczmienia ani w postaci kasz, ani płatków gdyż u niektórych zwierząt może on powodować nawracające biegunki). Mięso i warzywa można gotować razem, natomiast kasze, płatki, śruty i makarony oddzielnie "na wodzie"; nie dodajemy żadnych przypraw smakowych i soli !!Taki posiłek powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi (dla szczeniąt stosunek Ca:P powinien wynosić 3:1). Można podawać żółtko jaja lub całe jajko, ale ze ściętym białkiem (nie częściej niż raz w tygodniu), kości cielęce lub wołowe (razem z chrząstkami i ścięgnami), surowe warzywa i owoce (nie tzw. nowalijki ), miód naturalny, otręby, siemię lniane, olej roślinny (nie rzepakowy), pieczywo suszone białe (razowe po skończeniu roku), gotowane filety rybne, lane kluski a ze słodyczy tylko herbatniki i biszkopty. Można również (pod warunkiem, że u Waszego pupila nie powodują biegunek) podawać dodatki mleczne tzn. mleko, twaróg chude lub półtłuste, jogurty i kefiry naturalne, bezsmakowe lub bananowe kaszki dla niemowląt.
Do siódmego miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na 3-4 porcje, między siódmym a 12-17 miesiącem życia (zależy od wielkości psa-im większy, tym dłużej) na 2x.

Psy dorosłe

Posiłki zawierające 1/3 mięsa i 2/3 wypełniaczy z dodatkiem preparatów witaminowo-mineralnych o stosunku Ca:P 2:1, dostają 1x dziennie (chyba, że postępowanie dietetyczne, choroby, lub podawanie leków wymuszają inny schemat i skład karmienia o czym na pewno powie ustalający te zmiany lekarz weterynarii).

U psów starych

(Powyżej 7-8 roku życia), jeżeli nie ma problemów z nadwagą, podajemy pokarm 2x dziennie, a mięso powinno być lepszej jakości i bardziej rozdrobnione.

PSY - UTRZYMYWANE NA DWORZE

Niezależnie od wieku w okresie mrozów powinny dostawać do normalnych posiłków dodatek tłuszczów zwierzęcych (słonina, sadło, łój, smalec-aby bez soli) w celu uzupełnienia niedoborów energetycznych, a karmę podajemy z większą zawartością wody, ciepłą i 2x dziennie (mają ograniczony dostęp do wody bo zamarza w misce), zaś latem (zwłaszcza psy o białej i krótkiej sierści) nie powinny dostawać kaszy gryczanej i ciemnego pieczywa (może wystąpić u nich nadwrażliwość na słońce).

ZASADY OGÓLNE W PUNKTACH

  • jedna miska przeznaczona jest na wodę, a druga na jedzenie
  • posiłki podajemy regularnie o tych samych porach, a pokarm niedojedzony (nie dotyczy to karm suchych) nie powinien zostawać w misce dłużej niż godzinę
  • jedzenie podajemy ciepłe (jeżeli jest z lodówki lub mrożone polewamy je wrzątkiem i dokładnie mieszamy)
  • składniki zbożowe karmy gotujemy na samej wodzie, a po połączeniu z mięsem i warzywami polewamy rosołem
  • (powstałym przy ich gotowaniu, a nie z kostki)
  • warzywa można gotować lub dodać do jedzenia starte na surowo
  • jeżeli kość jest duża i pies bawi się nią kilka dni warto przelać ją codziennie wrzątkiem
  • w żadnym wypadku nie należy podawać psom kości drobiowych (z drobiu wiejskiego i ptaków dzikich, gdyż ich kości pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita), wędlin (zarówno podrobowych, kiełbas, szynek jak i konserw, pasztetów itp.-szkodliwe są przyprawy), słodyczy i ciast (zwłaszcza z czekoladą), żółtych i topionych serów, także odpadki kuchenne nie mogą być traktowane jako stały składnik diety
  • między posiłkami nie należy dawać smakołyków ( wyjątek stanowią nagrody przy szkoleniu), a już karygodne jest dawanie psu jedzenia w trakcie posiłku domowników i przy stole
  • zasadniczy okres rozwoju psa trwa, w zależności od wielkości, od 9 do 24 miesięcy (im większy pies tym dłużej); w tym krótkim czasie buduje się organizm psa, więc straty wynikłe nawet z krótkiego okresu niewłaściwego bądź niedostatecznego karmienia nie dadzą się później odrobić

Czysta woda powinna być zawsze dostępna dla psa, który nie pije więcej niż wymaga tego jego organizm.

Wszystkie artykuły: