Czipowanie psów

Decyzją Rady Miasta w Siedlcach wprowadzono obowiązek identyfikacji elektronicznej psów, czyli każdy pies przebywający w mieście dłużej niż 30 dni powinien posiadać wszczepiony pod skórę mikroprocesor (tzw. czip) i być zarejestrowany w ogólnoeuropejskiej bazie SAFE-ANIMAL.
Znakowanie zwierząt wykonują zakłady weterynaryjne, które podpisały z Urzędem Miasta umowę na wykonywanie w/w usługi.

Sam zabieg czipowania polega na wprowadzeniu pod skórę szyi psa malutkiego mikroprocesora przy pomocy specjalnego aplikatora, który do złudzenia przypomina strzykawkę z troszkę grubszą igłą, i trwa kilka sekund. Po wszczepieniu lekarz weterynarii dokonuje kontroli poprawności działania czipa, a pacjent w nagrodę otrzymuje opaskę na obrożę informującą o oznakowaniu zwierzęcia.

Właściciele psów, które już są zaczipowane nie będą musieli ich znakować ponownie, ale ich obowiązkiem jest zarejestrować swojego pupila w siedleckiej bazie danych. W tym celu muszą udać się do któregoś z wyznaczonych przez Prezydenta zakładów weterynaryjnych i wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy.

Tematem troszkę traktowanym po macoszemu, ale równie ważnym jest jeszcze jeden obowiązek jaki nakłada na mieszkańców Rada Miasta - wyrejestrowywanie psów. Pies, który opuszcza teren Miasta (został sprzedany, właściciele przeprowadzają się lub zwierzak zmarł) musi być przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia wyrejestrowany z bazy danych. Odbywa się to w tych samych zakładach weterynaryjnych, które dokonują rejestracji.

Wszystkie artykuły: