Przygotowanie do operacji i opieka pooperacyjna

Operacja przed, w trakcie i po czyli kilka przykazań w punktach

  • Pamiętaj że każdy zabieg pod narkoza ogólną jest obarczony ryzykiem zwłaszcza w przypadku ukrytych wad serca czy uczuleniu na leki używane do znieczulenia.
  • Każde zwierze czuje zdenerwowanie swojego właściciela, więc jeżeli chcesz żeby Twoje zwierze się mniej bało przed zabiegiem po prostu postaraj się nie denerwować. Nie zachowuj się w sposób dziwny, żeby zwierzę nie odczytało tego opacznie.
  • Nie zwlekaj z operacją czekając, że może się poprawi bo zazwyczaj wiąże się to z pogorszeniem stanu, a co za tym idzie, utrudnić znieczulenie oraz zwiększyć ryzyko śród- i pooperacyjne.
  • Nie słuchaj "wszystkowiedzących doradców", którzy nie mając zielonego pojęcia (lub jedynie blade pojęcie) podważają diagnozę lekarza weterynarii lub, co gorsze, sami biorą się za leczenie Waszych zwierząt .
  • Suki nie powinne być operowane w czasie cieczki a kotki w rui. Utrudnia to chirurgowi zadanie a zabieg czyni mniej bezpiecznym.
  • Zastanów się czy Twój pupil jest uczulony na jakieś leki. Jeśli tak to powiadom o tym lekarza weterynarii. Zrób to także jeśli Twój zwierzak ostatnio zaczął się męczyć, jest leczony "na serce", lub choruje na jakąś ciężką chorobę (lub tylko masz takie podejrzenia).
  • NIE PODAWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ ŻADNYCH LEKÓW - zwierzęta w i po narkozie mogą różnie na nie zareagować, jeżeli twój zwierzak stale lub okresowo dostaje jakieś leki - koniecznie powiadom o tym fakcie w momencie ustalania terminu operacji (może lekarz weterynarii będzie zmuszony skorygować dawkę, terminy podania lub podać inne środki do znieczulenia).
  • Przyjdź na godzinę którą wyznaczył Ci lekarz - nie wcześniej żeby nie czekać w poczekalni, bo to stresuje zwierzaka i nie później bo zmieniasz harmonogram operacji i ktoś inny może przez Ciebie być zmuszony do czekania. Jeżeli jakieś powody nie pozwalają Ci przyjść na umówioną operację - powiadom przychodnię o tym fakcie (może ktoś inny czeka na wolny termin).
  • W trakcie umawiania się na operację zapytaj lekarza weterynarii o wszystkie interesujące Cię aspekty sprawy (w dniu operacji nie będziesz "miał głowy" do takich rzeczy).
  • Przed zabiegiem podpisz zgodę na zabieg w znieczuleniu ogólnym (wymóg formalno - prawny). Możesz wtedy zapytać lekarza o jakieś sprawy, o których nie rozmawialiście przy ustalaniu terminu.
  • Powstrzymaj emocje - twoje zdenerwowanie nie pomoże nikomu.
  • Powstrzymaj się od udzielania rad i poleceń obsłudze - personel przychodni zajmuje się Twoim zwierzakiem najlepiej jak może i jest w tym kierunku wyszkolony.
  • Przy odbiorze weź ze sobą do lecznicy kocyk żeby Twój pupil się nie wychłodził, małe zwierzaki można przenosić w transporterach lub koszykach (ważne aby zwierzę spokojnie leżało wyciągnięte i z wyprostowaną szyją). W domu zapewnij mu ciepło i spokój.
  • Zapytaj lekarza weterynarii , czy musisz mieć "kubrak" albo kołnierz by chronić szwy po zabiegu.
  • Zapamiętaj postępowanie pooperacyjne (kiedy przyjść na zdjęcie szwów, antybiotyk, czy podawać leki przeciwbólowe) (podstawowe wiadomości uzyskasz na stronie internetowej przychodni a o szczegóły zapytaj lekarza weterynarii).

Na dzień przed operacją podajemy zwierzakom mniejszą niż normalnie ilość karmy, a 4-6 godzin bezpośrednio przed zabiegiem odstawiamy karmę zupełnie (przy narkozie występują zwykle wymioty i przy pełnym żołądku zwiększyłoby się niebezpieczeństwo zachłyśnięcia, ponadto pełny żołądek uciskając na przeponę utrudnia oddychanie. Woda może być dostępna cały czas.

Starajcie się być spokojni, bo zwierzak doskonale wyczuwa Wasze emocje, a stres i niepokój wpływają na działanie, a co za tym idzie na dawkowanie narkotyków. Przygotowujemy czyste posłanie w spokojnym miejscu, gdzie pupil będzie wybudzał się z narkozy. Musi być ono umiejscowione nisko, bez dostępu do schodów (ani w górę ani w dół), z temperaturą minimum 15 stopni (narkotyki wyłączają termoregulację), zwierzę bezpośrednio po operacji może bezwolnie oddać kał, mocz bądź wymiotować. Jeżeli nie będzie wymiotów możemy podać wodę, ale pod kontrolą, gdyż utrzymujące się zwiotczenie mięśni może doprowadzić do zachłyśnięcia lub co gorzej, utonięcia.

W pomieszczeniu, w którym przebywać będzie pupil światło musi być przytłumione (źrenice są rozszerzone, więc światło razi). Należy również zabezpieczyć ranę pooperacyjną przed lizaniem (gotowe kubraczki dostępne są w przychodni lub wykonać je we własnym zakresie), przy operacjach okulistycznych lub laryngologicznych zabezpieczyć specjalnym kołnierzem (również dostępne przychodni).

12 godzin po operacji nie podajemy karmy bo przewód pokarmowy po działaniu narkotyków nie funkcjonuje prawidłowo, dopiero następnego dnia w małych ilościach, a po operacjach brzusznych dodajemy do jedzenia olej roślinny (żeby odchody były luźniejsze).

Pełne wybudzenie z narkozy następuje po 24 godzinach. W trakcie wybudzania zwierzę może zachowywać się nietypowo: drżeć, piszczeć, mieć zaburzenia równowagi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zaobserwowania niepokojących objawów - utrzymujące się wymioty, ospałość należy skontaktować się z lekarzem weterynarii przeprowadzającym zabieg.

Każde zwierzę dostaje po operacji środki przeciwbólowe działające 24 godziny. O dalszym stosowaniu leków przeciwbólowych decyduje lekarz. Ranę należy kontrolować 2 razy dziennie aż do całkowitego wygojenia, w razie potrzeby (kiedy pojawią się strupki lub zasycha wysięk) przemywać roztworem Rivanolu.

Po zabiegu może pojawić się niewielka ilość krwistego wycieku i niewielki obrzęk rany. Jeżeli wyciek lub obrzęk będzie się utrzymywać dłużej, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii .
Nie należy myć i kąpać (z użyciem szamponów) psa/kota minimum 14 dni od zabiegu, czyli do zdjęcia szwów.

Wszystkie artykuły: